neděle 30. srpna 2015

Vodní zámek Blatná ...

... byl cílem našeho sobotního výletu. Trochu jsme cestou bloudili po objížďce, ale když jsme do cíle dorazili, stálo to za to. Hezké městečko, zrovna jsme stihli i trh a tak jsme se alespoň pokochali. Zámeček je malý, hodinovou prohlídku zvládla i Barunka. Před ní jsme ještě potkali v parku daňky a prohlédli si místní mučírnu. Tam se děti jako zázrakem utišily a poslouchaly doslova se zatajeným dechem :-)

K obědu nám ve velmi příjemné místní hospůdce hrál Suchý a Šlitr a jídelní lístek psaný na stoji obsahoval klasiku typu:
polévka - čočková nebo s játrovými knedlíčky
hlavní jídlo - smažený kapr s bramborem, smažený květák s bramborem a další ... Kubík neodolal hermelínu a místo bramborů vybral hranolky
Moc jsme si pochutnaly a místní hospůdku s milou obsluhou moc doporučujeme :-)


Nejvýznamnější dobou rozvoje hradu a okolí je 15. století s příchodem rodu Lvů z Rožmitálu. Sestra blatenského Lva z Rožmitálu Johanka se totiž provdala za Jiřího z Poděbrad a stala se českou královnou. Roku 1601 byla Blatná císařem Rudolfem II. povýšena na město. V roce 1798 získávají Blatnou Hildprandtové z Ottenhausenu, za nichž byly prováděny v první polovině 19. století vnitřní úpravy I regotizace celého objektu stavitelem B. Gruberem. Změny se dotkly i přilehlých pozemků. Z dřívější obory vznikl úpravami velký anglický park, pod jehož staletými stromy jsou dosud uchovány takzvané sejpy neboli zbytky po pradávném rýžování zlata. V parku který je stejně jako prohlídková trasa v zámku přístupný veřejnosti i po návratu zámku baronkám Hildprandtovým, jsou chováni krásní daňci.
(zdroj: http://www.zamek-blatna.cz/index.php)

 
Přeji hezkou neděli a pro ty co jejich ratolesti čeká školka nebo škola také krásné poslední prázdninové pondělí, než nám nastanou všechny ty školkové a školní povinnosti :-)

IvanaŽádné komentáře:

Okomentovat